Notice: Array to string conversion in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/index.php on line 3
77 wystawę z cyklu „Ludzie z Pasją”

Statystyka

Odsłon artykułów:
2797648

Notice: Undefined variable: showNone in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/index.php on line 67

77 wystawę z cyklu „Ludzie z Pasją”

 1

„Hulała igła z nitką” to wystawa na której swoje prace prezentuje Pani Iwona Kuziak, mieszkanka Gminy Rudna.

         Autorka wystawionych prac już od młodzieńczych lat interesowała się sztukami wizualnymi, jednak w pełni oddała się swej pasji w dorosłym życiu. Rękodzieło, które tworzy powstaje z wielką miłością i dbałością o każdy najmniejszy szczegół. Pierwsze prace związane z haftem, wykonywała dla swoich córek. Małe, dziecięce gorsety oraz wyszywane soroczki rozbudziły w niej  duże zainteresowanie a z czasem ogromną pasję.

          Obecnie łemkowska kultura oraz szeroko pojęty folklor stanowi  główne źródło inspiracji artystki. Swój wolny czas poświęca na wyszywaniu tradycyjnych łemkowskich gorsetów, soroczek damskich oraz męskich, a także tworzeniu rzadko spotykanych i niezmiernie pracochłonnych w wykonaniu łemkowskich naszyjników, zwanych krywulkami. Wykonywane przez artystkę naszyjniki to tzw.  krywulki komaneckie, pochodzące od nazwy wsi Komańcza z regionu łemkowszczyzny wschodniej. Tworzenie krywulek to niesamowicie żmudna i precyzyjna technika, wymaga wytrwałości, niezwykłej cierpliwości oraz ogromnego kunsztu opartego  na  zdolnościach manualnych.

         Z czasem oferta "Hulała igła z nitką" została rozbudowana o wyszywane weselne ręczniki, męskie muszki, paski, kolczyki, kotyliony oraz naszyjniki. Zdarza  się twórczyni rzemiosła ludowego wykonywać prace na specjalne zamówienia np. haftowane garnitury, suknie oraz zdobione stroje do chrztu czy też ślubu.

         Obserwując rękodzieło eksponowane na naszej wystawie, należy pamiętać, że każde z nich zostało wykonane przez jedną parę rąk. Każdy koralik i każdy wyszyty krzyżyk są symbolem staranności oraz czasu, doświadczenia, nauki, niezliczonych pomyłek, prób i błędów dla uzyskania efektu końcowego.

         Tworzenie krywulek jest bardzo skomplikowane i pracochłonne. Każdy pojedynczy koralik trzeba nawlec w odpowiedniej kolejności i przeplatać      je rzędami w mniej lub bardziej skomplikowane wzory. Oglądanie krywulek może sprawić wrażenie ich jednorodności. Tymczasem każda z nich jest inna, oryginalna                  , niepowtarzalna i od wieków budzi podziw jej nabywców.

         Co ciągnie nas w świat rękodzieła i niebanalnych dalekich od masowych produkcji przedmiotów? Być może nostalgia za czasami przodków, miłość                do folkloru, szukanie oryginalnych przedmiotów, które mają niepowtarzalny smak, zapach i kształt. Tę oryginalność daje nam tylko rękodzieło, domowy warsztat, wyrób nieprzemysłowy, wytworzone własnoręcznie dzieło o walorach artystycznych.

         Krywulka według Wikipedii „ to ozdoba na szyję (rodzaj naszyjnika lub kryzy) wykonywana z różnokolorowych szklanych paciorków. Biżuteria popularna wśród wielu grup etnicznych zamieszkujących Karpaty (Huculi, Bojkowie, Łemkowie), mająca swoje odpowiedniki w ozdobach znanych z terenów Półwyspu Bałkańskiego   i Rumunii, szczególnie zaś Mołdawii i Siedmiogrodu, gdzie noszono przypominające koronkę naszyjniki plecione ze szklanych paciorków” Krywulki wytwarzane były w różnej kolorystyce i wzornictwie w zależności     od regionu. Im szersza ozdoba, im bardziej finezyjny wzór, misterne wykonanie, tym większy prestiż noszącej je panny czy pani.

         Współcześnie biżuteria koralikowa cieszy się dużą popularnością, nie tylko dlatego, że wpisuje się w modę na tradycję, ekologię i wielokulturowość, ale też dlatego, że jest bardzo oryginalna. Nie jest dostępna wszędzie, ale można w regionie dotrzeć do jej autorów m.in. dzięki rozwijaniu tego rzemiosła przez kolejne pokolenia twórców.

Ciekawostki o krywulkach:

·        Dawniej uważano, że tworzenie biżuterii z koralików, powinno być zastrzeżone dla osób o czystym sercu, by wraz z koralikowym cudeńkiem mogły przekazać pozytywną energię komuś, kto będzie nosił koralikowe ozdoby;

·        W przeszłości  cena krywulek osiągały równowartość krowy

·        Krywulka jest odzwierciedleniem nieba;

·        Kolor czerwony koralików jest symbolem bogactwa i szczęścia, fioletowy symbolizuje żałobę;

·        Krywulka, to jedyna biżuteria przeznaczona dla osób w każdym wieku;

·        Do wykonania krywulki potrzeba użyć średnio ok. 52 tysiące koralików;

·        Wykonanie krywulki zajmuje średnio 120-170 godzin pracy.

 

         Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach pracy biblioteki.

 

Zachęcamy do odwiedzenia profili artystki:

 

Fecebook: https://www.facebook.com/hulalaiglaznitka

 

Instagram: https://www.instagram.com/hulala_igla_z_nitka_rekodzielo/

 

Źródła:

https://bieszczady.shop/co-nowego/krywulki-a-gerdany-ich-wyjatkowosc-i-ponadczasowosc/?fbclid=IwAR2wqoRKveGbt0Sfr81MXUdZ3Phl1EuEQyeGY28DfISWkIIs6R6Bpn0Ylvo

                                                                                                Pracownicy Biblioteki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiększanie tekstu
Fundacja KGHM
Poznaj Polskę
Laboratoria przyszłości
matzoo
zielona flaga.jpg

Online

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.





Notice: Undefined variable: list in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 150

Notice: Undefined variable: html in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 150

Notice: Undefined variable: list in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 151
Powered by Joomla!®.
Notice: Undefined variable: list in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 150

Notice: Undefined variable: html in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 150

Notice: Undefined variable: list in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 151
Designed by: joomla 1.6 templates php hosting Valid XHTML and CSS.